уторак, 29. децембар 2020.

Chain of command battlereport 25.12.2020

 


Britanci ( Nort Africa rifle paltoon ) protiv Nemaca (  DAK schutzen platoon )

Obe vojske se racunaju kao Regular i imaju po 5 komandnih kockica.

Scenario  : Patrol

Obe strane imaju  po 4 patrol markera i po 3 JOP.

U suportu moze da se koristi tabla 2 . Britanac uzima pre game barazu a Nemac uzima mortar tim.

Na pocetku Nemaci imaju moral 11 a Britanci 8.

Teren

U dinamicnoj patrol fazi Nemci uspevaju da zauzmu selo i da se utvrde na zgradama. Britanci su krenuli ka selu ali ubrzo menjaju taktiku i rastezu svoje pozicije naspram sela.
Patrol faza

 U prvom krugu ( koji se odvijao u 5 pojedinacnih faza ) Nemci uspevaju da se postave na tabli i pored britanske pregejm baraze. Baraza je imala za cilj da prepolovi sanse za nemacko postavljanje . U ovom krugu britanci uspevaju da na tablu izvedu jedan vod pesadije i mortar tim. I uspevaju da prikupe solidnu kolicinu COC  poena.


Nemacke pozicije 


Britanske snage u prvom potezu

U prvom potezu Nemci imaju daleko uspesnije pucanje. Svu vatru fokusiraju na britanski pesadijski vod. Nanose im veliki broj sokova i eliminisu bren tim. Nasuprot njima britanci ne uspevaju da fokusiraju vatru , uglavnom se bave sa nemackim vodom u hard coveru .I pored svega trose COC pojene da bi izbegli moral za pogotke na lideru. U cilju da zastiti vod mortar tim ispaljuje dim , medjutim ubrzo dolazi do kraja poteza .


U drugom potezu nemci nastavljaju da dejstvuju po britancima . Tesko ranjavaju britanskog junior lidera i britanac pada na moral 5. U velikom je problemu. Ubrzo britanac izbacuje jos jedan vod ali ga drzi u pozadini daleko od nemacke vatre.
Britanski senior lideri na poziciji

I pored ugrozenog morala britanci krecu  na juris . Samoubilacka misija.Nemacki vod ih ceka utvrdjen i u bliskoj borbi kompletno unistava britanski vod. Britanski moral pada  na 3. Britanci imaju sada samo 3 komandne kockice.
                                                 Okrnjeni britanski vod krece u juris

Usled nedostatka ideje kako da rese partiju preostali vod britanaca krece u juris , medjutim ne uspevaju da dosegnu nemacke pozicije. Sada nemci jurisaju ka britancima a sve sa jednim ciljem . Unistiti moral protivnika. Nakon borbe prsa u prsa i ovaj vod britanaca je devastiran. Povlace se a moral iznosi 0. Igra je gotova . Velicanstvena pobeda Nemaca.
Neuspeli britanski juris
Nemacki kontra juris
Kraj Igre

S obzirom da je cilj scenarija da se razbije protivnicki moral i da se oponent natera na povlacenje Nemci su trijumfovali. Inace u igri Sloba je vodio Britance a drug Koba Nemce.

Komentari na partiju :

Koba 
" Odlicna igra . Sloba me je verovatno malo pustao s obzirom da nam je prva partija. Igra mi se dopada iz dva razloga. Vrlo je realna i dinamicna sa mnogo pucanja i nanosenja poena soka. Close combat je vrlo krvav i vrlo je jednostavan. Sto se tice partije ja sam zauzeo utvrdjene pozicije sa dobrim pregledom a Sloba je gresio sto nije fokusirao vatru na timove koje lakse pogadja."

Sloba 
" Krvava partija. Koba je uspeo da zauzme dobru poziciju i ceka mene da krenem u napad. Generalno pogresno sam prisao partiji. Nisam smeo da budem na otvorenom i da jurisam na nemacke mitraljeze. Suport je bio slab . Sve ovo je dovelo do zasluzene Kobine pobede."














недеља, 27. децембар 2020.

Matilda II tenk

 


Matilda II tenk je bio britanski pesadijski tenk u 2 svetskom ratu. Spada u grupu srednjih tenkova.
Nosio je jos i oznake Mark II i A12. U skladu sa britanskom tenkovskom donktrinom bio je predvidjen kao pesadijska podrska. Odlikovao se teskim oklopom.

Prototip je dizajniran 1937 godine . Iste godine je otpocela i proizvodnja i tenk se proizvodio do 1943 godine. Proizvedeno je ukupno 2.987 modela. Proizvodnju je pocela firma Vulcan foundary a ksanije se proizvodnji pridruzila nekolicina fabrika. Postojalo je nekoliko varijanti ovog tenka.

Matilda II je jedan od retkih tenkova koji je koriscen u sluzbi tokom celog rata (1939-1945). Tenk je koriscen gotovo na svim frontovima . A pored Britanije i Komenvelta koriscen je i u sastavu Crvene armije.Tenk se navjvise istakao na severnoafrickom frontu gde je dobio naziv "Kraljica pustinje".

Specifikacija tenka :

Dimenzije : 5.61 m x 2.59 m x 2.51m

Tezina : 25 tona

Pogon : 2x Leyland E148 & E149 sestocilindarski motor sa vodenim hladjenjem , dizel , 59 KS
Gusenice

Operativni domet: 807 Km

Maksimalna brzina : 24 Km/h

Posada : 4 ( komandir, vozac , nisandzija , punilac)

Naoruzanje : 2pdr QF 40 mm top  ,  mitraljez BESA 7.92 mm

Oklop : 15mm -78 mm


Za izradu mog modela koriscen je Airfixov model . Kao osnovna boja koriscena je valjehova  Iraqui sand ( 70.819 ). Za proces vosovanja korisceni su valjehovi Dark yellow ( 76.503 ) vos i Game wash ( 73.201 ).












субота, 26. децембар 2020.

Stone ratne igre sa minijaturnim modelima - kako poceti

 



Nakon sto sam pokusao da priblizim ovu vrstu igara otvara se novo pitanje .Narocito za one koji bi hteli da se oprobaju u ovome. A to pitanje glasi "Kako poceti ? ".Odgovor na ovo pitanje nije nimalo jednostavan ali pokusacu da u ovom postu dam neke najbitnije smernice. Naravno treba imati da je svaki pocetak tezak narocito ako se krece od nule.

Ukoliko se interesovanje javi najbolje je pronaci nekoga u svojoj blizini ko je vec u ovoj prici. To mogu biti pojedinci ili klubovi. Kod nas se postoji nekolicina klubova u kojima se igraju stone strateske igre. Klubovi se mahom nalaze u Beogradu ali su prisutni i u Novom Sadu , Kragujevcu i Vrscu.Ovo je najbolji nacin da se pocne jer ce vam velika vecina iskusnih igraca izaci u susret i uputiti vas u ovaj fini sport.

Kada nadjete svog "gurua" potrebno je da razmislite koji sistem ili period bi ste voleli da probate i igrate. Naravno u ovom koraku treba voditi racuna da odaberete sistem koji se igra u vasoj okolini. U suprutnom mozete doci u situaciju da igrate sami protiv sebe. Nakon izbora sistema treba prouciti pravila. Opsirna pravila najcesce budi razlog odustajanja. Za vecinu sistema pravila znaju da budu opsirna i  mozda tesko razumljiva. Medjutim uz pomoc iskusnijih igraca i igranjem vremenom cete savladati i pravila. Znaci treba igrati i vezbati.

Kada ste izabrali sistem, proucili pravila potrebna vam je vojska tj adekvatne figure u skladu sa pravilima. Posto su ove figure relativno skupe pozajmite od nekog za pocetak dok se oprobate. Ako vam se dopatne figure mozete nabaviti preko interneta ili kod lokalnih prodavca. Naravno kada kupitee figure potrebno ih je adekvatno pripremiti za igru. 

Ovo nas dovodi do sledeceg aspekta ovih igara a to je da paralelno , ne nuzno, ulazite u svet hobija. Potrebno je da ofarbate svoje figure a to je svojevrsna umetnost. Naravno i za ovo mozete zatraziti pomoc od iskusnijih kolega koji ce vam uglavnom izaci u susret i pokazati neki novi trik. Postoje i raznnorazni tutorijali na internetu koji mogu biti od velike koristi.



 Ulaskom u svet hobija farbanja figurica potrebno je da nabavite boje , cetkice i raznrazna pomagala. Sve to mozete vremenom lagano prikupljati. Naravno diskutujte sa iskusnijim  hobistima i nemojte se stideti svog rada. Svaki rad , svaka ofarbana figura ili model predstavlja svojevrsnu umetnost. Vezbom i upornoscu postajacete sve bolji i bolji. Univerzalni recept je farbati, farbati,farbati... I opet napominjem trazite pomoc od svojih prijatelja iz sveta hobija i iskusnijih hobista.U velikom broju slucaja naicicete na ispruzenu ruku.Sledeca slika objasnjava zasto stariji moraju da pomognu pocetnicima.



уторак, 22. децембар 2020.

Chain of command - probna partija prvi utisci

 


Nakon duzeg vremena iscitavanja pravila i priprema resili smo da se oprobamo u CoC-u. Sto smo i ranije najavljivali.

Na samom startu imali smo nekoliko poteskoca. S obzirom da nismo kompletirali sva pomagala za igru morali smo da se dovijamo za markere i tokene. Imali smo i malih tehnickih problema sa terenom pa smo koristili siromasniji i nekompletan teren.Nismo imali kompletne modele za suport opcije ali ono sto smo imali bilo je dovoljno da bi smo testirali partiju.



Medjutim osnovne formacije bile su kompletirane. U igri suprostavili smo britansku 8 armiju i nemacki africki korpus. O ovim formacijama bilo je reci u predhodnim postovima.

                                                                     8 armija


                                                                   DAK

Igrali smo scenario Patrol sto je bilo najbolje za prvu test partiju. Od suporta koristili smo suport iz trece table. Britanci su koristili Morris CS9 oklopna kola a nemci Pancer IB. Sto se tice morala Nemci su usli sa maksimalnim moralom 11 a britanci sa moralom 8.

Poceli smo sa patrol fazom. Patrol faza je izuzetno zanimljiva i vrlo bitna za ostali tok igre. U ovoj fazi mora oprezno da se postupa sa markerima. Mora da se obrati paznja na zaklon koji je bitan za postavljanje JOP-a. Ukoliko marker ne moze da se postavi u zaklonu JOP se postavlja uz ivicu table.

Igra je generalno skirmish  tipa. Mehanizam igre je zanimljiv i dobro razradjen. Tok igre je nepredvidiv i u monogome zavisi od rezultata dobijenih na komandnim kockicama. U ovoj igri obe strane su imale po 5 komandnih kockica.

U ovoj partiji Nemci su zauzeeli odlicne polozaje na mapi i  vrlo uspesno su dejstvovali po tromim britancima. U nekoliko faza uspeli su da zbrisu britanski vod i znatno umanje moral .Bez obzira na to sto nismo uspeli da odigramo partiju do kraja sve je uveliko mirisalo na pobedu Nemaca.


                                                                   Nemacki polozaj


Osvrnucemo se ukratko i na pravila igre. Pravila su izuzetno dobro i citko napisana . Vrlo su detaljna i zanimljiva, razradjena do najsitnijih detalja. U toku igre nismo uspeli da prodjemo kroz sva pravila , kao npr pravila za blisku borbu, a neka smo mozda preskocili ili pogresno protumacili sto i nije tako strasno ako uzmemo u obzir da je ovo prva partija  koju igramo.

Sve u svemu igra nam se izuzetno dopala i nadamo se da cemo uskoro odigrati jos koju partiju i napisati po koj report.  Chain of command je za svaku pohvalu i svaku preporuku svima zainteresovanima.

Za kraj jos nekoliko slikica.